29 July, 2014

Hliník v deodorantech

Dobrý večer,
dnešní článek se bude týkat obsahu hliníku v deodorantech, který je opět inspirován článkem z knihy Doba jedová.

O tom, že hliník je možným viníkem Alzheimerovi choroby již víme (mnohé studie toto tvrzení potvrzují). Proto lidstvo v historii odstranilo z kuchyně všechno nádobí vyrobené z hliníku, ale stačí to??

V dnešní době, ale na nás čekají úskalí i v podobě tetrapakových obalů, kosmetiky aj. A jak je to možné? Hlavním důvodem je, že hliník byl po několik let považován za netoxický a tak neškodný pro lidský organismus. Jak uvádí kniha vyskytuje se v deodorantech, krémech, mastích nebo také ve vlhčených ubrouscích aj.

Proto, aby jste mohli ve složení INCI (ingrediens) najít výskyt hliníku uvádí kniha tyto názvy:

 • aluminum
  • hydroxide
  • oxide
  • chlorohydrate
  • silicate
  • stearate
  • octenylsulfate (zdroj: 1)

Díky tomu, že si holíme podpaží a nanášíme na oholenou pokožku deodorant s hliníkem, tak hliník lépe vstřebá do organismu a vstoupí tak do krevního oběhu.

A proč je nebezpečí hliníku podceňováno??? Odpověď je jednoduchá - byznys, protože se vyskytuje hojně a jeho zákaz by vyvolal kolaps ve výrobě.

Různé studie se někdy shodují a někdy docházejí k protichůdným poznatkům, ale jedno je jasné, už podle přísloví s opatrností nejdál dojdeš. Někdo se si může říci, že toto tvrzení je zbytečné a jen se zastrašují lidé, ale na všem je trošku pravdy. Já si z toho beru poznatek, že ze své kosmetiky zase jednou vyřadím další produkt - deodoranty s hliníkem. Však ho nepotřebuji a více se nepotím s deodorantem bez hliníku.

Tady Vám ještě ukáži svou sbírku deodorantů, které vlastním a bohužel jeden z mých oblíbenců si místo neudržel :( .Takže mám tyto deodoranty (zleva) lady Speed Stick, AXE, Playboy, C-THRU.
A tady jsem nafotila jednotlivá složení deodorantů - někdy to šlo obtížně, protože nádobky jsou dokola.

PROŠLY
AXE, Playboy, C-THRU

NEPROŠEL
 lady Speed Stick (sice neměl výše přesně uvedené aluminum, ale měl ho a je zbytečné ho používat - dle mého názoru)...... slovy na závěr bych Vám chtěla doporučit tuto knihu a udělat si tak vlastní obrázek o naší "době jedové" ......

Vaše Kačka :-)

A co Vy? Studujete složení kosmetických výrobků?


ZDROJE:

 1. STRUNECKÁ, Anna a Jiří PATOČKA. Doba jedová. Vyd. 1. Praha: Triton, 2011, 295 s. ISBN 978-80-7387-469-8.

No comments:

Post a Comment

Moc Vám děkujeme za každičký komentář a přejeme hezký zbytek dne ;-)